پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۵

درباره ما

اهداف سایت آزادگان ایران : احیاء فرهنگ خون و شهادت و ایثار و مقاومت آزادگان با بهره برداری از توان و استعداد عزیزان آزاده که صاحب نظر و خلاق می باشند و به دور از هرگونه وابستگی سیاسی بصورت مخلصانه و در خدمت آزادگان باشند استفاده از آزادگان توانمند و تحصیل کرده جهت رفع نیاز آزادگان نیازمند مثل وکلا ( جهت رفع موانع قانونی آزادگان اعم از خصوصی و یا پیگیری کارهای عمومی آزادگان ) – پزشکی ( جهت مرتفع کردن درمان آزادگان و یا راهنمایی و ارشاد جهت چگونگی درمان آزادگان و خانواده عزیزان آزاده ) – اقتصادی ( جهت به کارگیری و یا رفع نیاز معیشتی آزادگان و خانواده معزز آن ها که می توان این موارد را به شاخه های دیگر نیز تأمیم داد اعلام برنامه های آزادگان در هر زمینه اعم از فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و … اطلاع رسانی به آزادگان عزیز در خصوص مسائل مربوط ماده ۱۳ ، ۱۹۰ جامعه خدمات ایثارگری و امثال آن ارائه گزارش و اخبار از شرکت های اقتصادی و مؤسسات فرهنگی که در راستای ارائه خدمت به آزادگان عزیز می باشد با توجه به گذشت چندین دهه از بند گسستن اسارت عزیزان آزاده و درد و رنج آلام متحمله و سن بالای عموم آزادگان می توان در حیات و یا خدای ناکرده ممات که خود شهادت تلقی می گردد ضمن پیگیری جهت امور درمانی و کمک مردم نهاد در صورتی که نیازمند همکاری ، هم فکری و یا اجرای مراسم و احیاء همدردی و هر مورد دیگر ، می توان اقدام نمود ضمناً اهداف والا فرهنگی و اجتماعی این سایت در آینده نزدیک به صورت مشروح تقدیم حضور می گردد و همچنین نمایندگان استان ها با ذکر آدرس و شماره تماس به سمع و نظر عزیزان آزاده خواهیم رساند. با تشکر مدیر مسئول سایت آزادگان ایران حسن محمدی

Close
»   اطلاع رسانی  »   چرا قانون جامع ایثارگران به طور کامل اجرا نمی‌شود؟‌
۲۶ آذر ۱۳۹۳ , ساعت ۱۳:۰۸
چرا قانون جامع ایثارگران به طور کامل اجرا نمی‌شود؟‌

چرا قانون جامع ایثارگران به طور کامل اجرا نمی‌شود؟‌

در بخش قبلی، دیدگاه‌ها و نظرات مسئولان در خصوص اجرای بخشی از قانون جامع ارائه شد. اظهار نظرات با تناقضات و مغایرت‌های فراوان همراه و گویای آن بود که این افراد آشنایی کافی با قانون جامع ندارند، در غیر این صورت مرتکب این همه تناقض در گفتار خود نمی‌شدند. ایثارگران همشهری آمادگی دارد با این مسئولان مصاحبه و ادعای آنان در خصوص اجرای قانون جامع را به سمع خوانندگان و ایثارگران برساند.

قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران با دو هدف عمده به تصویب رسید:
الف- تجمیع و ساماندهی قوانین و مقررات مصوب قبلی چون قوانین ایثارگران بسیار متعدد و متنوع، آشفته و پریشان و مغایر و متناقض تصویب شده و مدیران و مسئولان اجرایی را با مشکل مواجه ساخته بود. باید این قوانین در یک جمع‌بندی منسجم قابلیت ارائه پیدا می‌کرد تا ایثارگران و مسئولان را از سردرگمی نجات دهد.

ب- پرکردن خلأهای قانونی و بهبود کمی و کیفی قوانین و مقررات با مصوبات جدید

بخشی از قوانین باید اصلاح می‌شد و یا قوانین جدیدی به تصویب می‌رسید تا بتواند مطابق شأن و منزلت ایثارگران، تسهیلات و خدمات را به آنان ارائه دهد. بخشی از قوانین گذشته فاقد این خصوصیت و بسیار ابتدایی و بدوی به تصویب رسیده بود. یکی از مشکلات قانون جامع خدمات‌رسانی که زمان تصویب آن را طولانی و اکنون پس از تصویب، زمان اجرای آن را با تأخیر مواجه ساخته است، بحث تامین منابع مالی آن است. تهیه آیین‌نامه‌های اجرایی بهانه‌ای بیش نیست چون تهیه این آیین‌نامه‌ها زمان زیادی نمی‌خواهد که تبدیل به یک بهانه جدی شده است. اما کسانی که می‌خواهند همه بار مالی قانون جامع را متوجه این قانون کنند در اشتباه هستند زیرا قانون جامع و مواد مندرج در این قانون شامل بخش‌های زیر است:

۱- مواد و تبصره‌هایی که به تغییر شیوه‌ها، رویه‌ها و تنظیم آیین‌نامه‌های اجرایی اشاره دارد.

۲- بخشی از مواد و تبصره‌های قانون جامع، تثبیت قوانین قبلی است؛ مانند حق‌ پرستاری، بخشی از تسهیلات مسکن، اشتغال و درمان.

۳- بخشی از مواد و تبصره‌ها به قوانین و مقرراتی اشاره دارد که در قوانین و مقررات قبلی وجود داشته ولی به صورت ناقص اجرا شده است. طبیعی است با اجرای آن بر اساس قانون جامع و چه بر اساس قوانین قبلی، افزایش بار مالی در آن مأموریت ایجاد خواهد شد. اما کسانی که بار مالی را بر اساس قانون جامع ادعا می‌کنند به دنبال آن هستند که از تعهداتی که به واسطه عدم اجرای قوانین در گذشته وجود داشته و مطالباتی که به دنبال دارد شانه خالی کنند. موضوع اجرای احکام مشمولین قانون حالت اشتغال همطراز کادر ثابت نیروهای مسلح از گذشته در قوانین وجود داشته ولی اجرایی نشده است و قانون جامع تأکید مجددی بر آن است.

۴- بخشی از مواد و تبصره‌ها در قوانین و مقررات گذشته وجود داشته ولی اجرا نشده است؛ مانند پرداخت حقوق وظیفه جانبازان و آزادگان بسیجی که با وجود قوانین متعدد، هیچ‌گاه اجرا نشد. بدیهی است اجرای آن بر اساس قانون جامع یا قوانین قبلی، بار مالی خواهد داشت ولی چرا آن را به قانون جامع نسبت می‌دهند در حالی که سال‌هاست تعهدات قانونی نسبت به جانبازان و آزادگان بسیجی با وجود قوانین شفاف عملیاتی نشده است و مسئولان به جای پاسخگویی به این کوتاهی، با ادعاهایی چون بار مالی از اجرای آن خودداری می‌کنند.

۵- بخشی از قوانین و مقررات که از گذشته هم وجود داشته، لکن در قانون جامع از جهت کیفی و کمی توسعه و گسترش پیدا کرده است. این بخش از قوانین در راستای بخشی از هدف دوم مقنن در جهت بهبود کمی و کیفی قوانین قابل بررسی است. در این بخش از قوانین تسهیلات و امتیازات ارائه‌شده از جهت کمیت و کیفیت بهبود یافته یا دایره شمول ایثارگران بهره‌مند از قانون توسعه یافته و قوانین و مقررات به سایر ایثارگران تسری یافته است. مانند سهمیه استخدامی ایثارگران، طرح ترافیک، کمک هزینه‌ دوره‌های آموزشی و… که باعث افزایش بار مالی خدمات و تسهیلات ایثارگران است، لیکن باید توجه داشت که توسعه این قوانین از اهداف قانونگذار بوده است.

۶- بخشی از قوانین در قانون جامع که تعداد آنها کم است، جزو قوانین جدید‌التصویب هستند که سابقه قبلی نداشته و قانونگذار برای دستیابی به بخش دیگر از هدف دوم خود، یعنی پر کردن خلأهای قانونی، آنها را تصویب کرده است؛ مانند حق سرپرستی همسران و سنوات ارفاقی همسران که به طور قطع، بار مالی جدید به دنبال خواهد داشت البته بخشی از مواد قانون جامع به محدود کردن خدمات گذشته اشاره دارد که مراد مقنن از وضع چنین قوانینی مشخص نیست مانند تبصره ۲ماده ۵۸ که جانبازان زیر ۲۵ درصد را از طرح شکایت در کمیسیون ماده ۱۶ محروم کرده است. حال کسانی که مدعی اجرای بخشی از قانون جامع هستند باید به صورت شفاف اعلام کنند که کدام بخش از این قانون اجرایی شده است .کلی‌گویی فقط برای فرار از مسئولیت آنان در برابر این قانون است

مطالب مرتبط با موضوع اطلاع رسانی

کنگره سراسری ۶۵۰۰ شهید فناوری اطلاعات و ارتباطات (مخابرات ) دفاع مقدس
به اطلاع میرساند کنگره سراسری 6500 شهید فناوری اطلاعات و ارتباطات (مخابرات ) دفاع مقدس با مشارکت سازمان های نیروهای مسلح ، وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات و شرکت مخابرات ایران در آذر ماه 95 ...
طرح محرومیت‌زدایی و مردم یاری به میزبانی سرای محله عباسی
چهارمین درمانگاه تک تخصصی قلب به نام شهید مدافع حرم «داریوش درستی» در قالب طرح محرومیت‌زدایی و مردم یاری قرارگاه ثارالله تهران فردا به میزبانی سرای محله عباسی راه اندازی می شود. چهارمین درمانگاه تک تخصصی ...

مطالب مرتبط با برچسب

  • آخرین اخبار

  • تبلیغات