چهارشنبه, ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

درباره ما

Close
»   آرشیو, آزادگان جهان, اخبار  »   شیخ نمر فدای شرافت وآزادگی خود شد
۱۴ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۵۹
شیخ نمر فدای شرافت وآزادگی خود شد

شیخ نمر فدای شرافت وآزادگی خود شد

شیخ نمر باقر النمر که یک سال پیش در چنین روزی بدست سران به دور از شرافت آل سعود به شهادت رسید در آخرین دیدار با خانواده خود در زندان و پیش از اعدام گفت: ' شرافت من از جانم ارزشمندتر است'. 

حکومت آل سعود صبح روز شنبه ۱۲ دیماه سال ۱۳۹۴ مقارن با دوم ژانویه ۲۰۱۶ حکم اعدام شیخ نمر را همراه با ۴۷ نفر دیگر اجرا کرد تا بلکه بتواند خاطر شاهزادگان تازه به حکومت رسیده را از ترس مخالفان خود کمی آسوده تر کند.
شیخ نمر اصولا شخصی شجاع و نترس و در عین حال وطن پرست بود که آراء و عقاید خود را در چارچوب همان چیزی که غربی ها آن را آزادی بیان می نامند اعلام می کرد، او بارها به سیاست های سختگیرانه و اعدام ها و شکنجه های مخالفان توسط حکام آل سعود وحکومت مستبدانه آنها اعتراض کرده و برهمین اساس بود که رژیم آل سعود حضور او را برنمی تابید و در نهایت کمر به اعدام او بست.
شیخ نمر کیست؟

او در سال ۱۹۵۹ میلادی مصادف با ۱۳۷۹ قمری در شهر عوامیه در شهر قطیف در شرق عربستان متولد شد، او سال هایی را در ایران و سوریه زندگی کرد .
وی بارها به دلیل ایراد سخنانی در مخالفت با حاکمان آل سعود دستگیر و به زندان افکنده شد.
شیخ نمر به ظلم و شکنجه هایی که نسبت به اقلیت شیعه در این کشور روا می رفت و اعمال تبعیض در حق آنها و عدم استفاده از آنها در پست های دولتی و کلیدی این کشور اعتراض داشت.
یکی از سخنرانی های آتشین او که خواب شاهزادگان آل سعود را بیش از پیش آشفته کرد در باره مرگ نایف بن عبدالعزیز ولیعهد متوفی سعودی بود که گفت: ارتش نایف کجاست تا مانع از آن شوند که فرشته مرگ، جان وی را بگیرد،‌ نیروهای اطلاعاتی و سرهنگ‌های وی کجایند تا جلوی ملک الموت را بگیرند اما هم اکنون کرم‌ها در حال خوردن جسد وی هستند و دچار عذاب جهنم شده است.
این روحانی برجسته در باره دخالت نظام عربستان در امور دیگر کشورهای اسلامی مثل بحرین گفت: نظام عربستان نظامی طغیانگر است، چرا نظامیان آل سعود مردم بحرین را می‌کشند، اگر راست می‌گویند بروند و فلسطین را از دست صهیونیست‌ها آزاد کنند نه آنکه علیه نیم میلیون بحرینی اقدام کنند، مردمی که پاک بوده و با دست های خالی و سینه‌های برهنه به مبارزه می پردازند.
شیخ نمر در سال ۲۰۰۶ هنگامی که از مسابقات بین المللی قرآن کریم باز می گشت دستگیر و به زندان افکنده شد، او همچنین در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ نیز به دلیل انتقاد از سیاست های سختگیرانه آل سعود با تیراندازی نیروهای پلیس مجروح و بازداشت شد.
مردم شهر قطیف در شرق عربستان بارها محبت خود به رهبر محبوب خود را در اعتراض به شیوه برخورد حاکمان سعودی با برگزاری اجتماعات اعتراضی در مناطق شرقی این کشور ابراز کردند که عمدتا با سرکوب مواجه می شدند.
در آخرین مرحله بازداشت شیخ نمر، نیروهای پلیس عربستان با تصادف عمدی خودروی خود با خودروی حامل شیخ نمر، او را متوقف کرده و پس از اینکه او را از خودرو خارج کرده بودند به پای او گلوله ای شلیک کردند تا وانمود کنند که وی طی درگیری مسلحانه و نه مسالمت امیز بازداشت شده است.
در ماه اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان حکم اعدام شیخ نمر را صادر کرد.
علمای کشور عراق در نوامبر ۲۰۱۵ با ارسال نامه ای به شیخ سلمان خواهان اجرا نشدن حکم اعدام شیخ نمر شدند و گوشزد کردند که حکم اعدام او خسارت های جبران ناپذیری به این کشور و کشورهای همسایه وارد خواهد کرد.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۵ خواستار اجرا نشدن حکم اعدام شیخ نمر شد.
اما وزارت کشور عربستان بدون توجه به اعتراض های داخلی و خارجی و نیز مخالفت سازمان های حقوق بشری اعلام کرد که روز شنبه حکم اعدام شیخ نمر را همراه با ۴۷ تن دیگر در شهرهای مختلف عربستان اجرا خواهد کرد.
و اکنون همزمان با سالروز اعدام این روحانی برجسته عربستانی، برگزاری تظاهراتی در شهرهای شرقی عربستان بخصوص در زادگاه شیخ نمر و نیز در برخی کشورهای اسلامی مثل بحرین که با شعار ‘ و ما قتلوه’ ( نتوانستند او را بکشند)، بیانگر این واقعیت است که شیخ نمر با اجرای حکم اعدام در حقیقت حیاتی دوباره گرفت و نشان داد که او همچنان در نهان جوامع مسلمان و بخصوص شیعیان این کشور و جهان زنده است.
سعودی ها اجرای حکم اعدام شیخ نمر را با تعطیلی سفارتشان در تهران با بهانه ای جزئی و نیز قطع روابط خود با جمهوری اسلامی ایران و اجبار و تطمیع برخی کشورهای کوچک و فقیر آسیایی و آفریقایی به عملی مشابه گره زدند تا از فشار سیاسی و رسانه ای اجرای این حکم در جهان بکاهند که البته در سایه دیپلماسی دلاری خود که در استفاده از آن سابقه ای طولانی دارند اگر چه به زعم خود موفق نشان داده شدند اما تاریخ نشان خواهد داد که پایه و اساس نظام سلطنتی آل سعود از آن زمان رو به سستی گذاشت.
اما این پایان ماجرا برای حاکمان سعودی نبوده و نخواهد بود زیرا آنها همچنان به قتل و غارت و کشتار وحشیانه مسلمانان در کشورهایی مثل یمن، بحرین، سوریه، عراق، نیجریه و لیبی ادامه می دهند و سیاست های اشتباه خود در منطقه که به هرج و مرج و ایجاد اختلافات مذهبی و قومی در کشورهای همسایه و کشانده شدن پای آمریکا و رژیم صهیونیستی به منطقه انجامیده را دنبال کرده اند.
سیاست های اشتباه داخلی و خارجی، عربستان را در انزوا و ورشکستگی سیاسی در منطقه و جهان فرو برده و این کشور این روزها در چاهی که برای انزوای ایران حفر کرده بود گرفتار شده است و در همین راستا است که برخی هم پیمانان راسخ عربستان مثل ترکیه ، مصر و پاکستان از زیر مجموعه این کشور خارج شدند و سعودی ها را در اجرای سیاست های شوم و جنگ ستیزانه علیه کشورهای اسلامی که به نفع رژیم صهیونیستی در منطقه تمام می شوند تنها رها کرده اند.
بنا به تحلیل بسیاری از تحلیلگران سیاسی جهان، رژیم عربستان در سال ۲۰۱۷ شاهد تحولات سرنوشت سازی خواهد بود که انزوای سیاسی این کشور را تا مرحله انحلال سیاسی پیش خواهد برد .

ایرنا

مطالب مرتبط با موضوع آرشیو  , آزادگان جهان  , اخبار

معرفی و تجلیل از برندگان «جایزه ایثار و رسانه»
برندگان نهایی نخستین جایزه ایثار و رسانه، طی مراسمی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و تجلیل می‌شوند؛ دبیرخانه جایزه ایثار و رسانه با اشاره به ...
بمباران نشست «مهم» داعش در الانبار/ مجروحیت البغدادی تایید نشد
 به نقل از «السومریه‌نیوز»، «یحیی رسول» فرمانده عملیات مشترک عراق، یکشنبه‌ شب اعلام کرد: «دستگاه اطلاعاتی عراق به‌دقت تحرکات ابوبکر البغدادی، جنایتکار تروریست (سرکرده داعش) را رصد می‌کند. تاکنون زخمی شدن این ...
انتشار فهرستگان جدیدترین نسخ خطی اهدایی مقام معظم رهبری تا سال جدید
سیدمحمدرضا رضاپور، معاون اداره مخطوطات آستان قدس رضوی و کارشناس نسخ خطی،  با اشاره به فهرست‌نویسی نسخ خطی اهدایی از سوی مقام معظم رهبری به گنجینه این مرکز گفت: تاکنون 14 جلد از فهرستگان ...
روز شمار دفاع مقدس ( دوشنبه ۲۵ بهمن )
 • درگیری خونین ساواکی ها و عناصر ضدانقلاب با نیروهای انقلابی در تبریز (۱۳۵۷ش)• حمله هوایی رژیم بعث به شهرهای بهبهان و مسجد سلیمان در جریان جنگ تحمیلی (۱۳۶۲ش)• صدور حکم تاریخی «امام خمینی» مبنی ...

مطالب مرتبط با برچسب

روز شمار دفاع مقدس ( دوشنبه ۲۵ بهمن )
 • درگیری خونین ساواکی ها و عناصر ضدانقلاب با نیروهای انقلابی در تبریز (۱۳۵۷ش)• حمله هوایی رژیم بعث به شهرهای بهبهان و مسجد سلیمان در جریان جنگ تحمیلی (۱۳۶۲ش)• صدور حکم تاریخی «امام خمینی» مبنی ...
تجلیل مسئولان دانشگاه زنجان از حاج محمد سراجی جانباز دفاع مقدس
دانشگاه زنجان با همكار بازنشسته خود و جانباز دفاع مقدس حاج محمد سراجي وطن ديدار کردند. اين برنامه در قالب برنامه ديدار با اسوه هاي مقاومت از طرف ستاد شاهد دانشگاه زنجان برگزار شد. در اين ديدار كه ...
شهید محمد نوروزی دستجردی
 محمد نوروزی دستجردی فرزند ابوالقاسم سال 1331 در تهران متولد شد. تا  کلاس سوم راهنمایی درس خواند. در سال 1353 به دلیل مبارزات سیاسی به زندان حکومت پهلوی افتاد و در روزهای اوج انقلاب آزاد ...
مردی از قبیله آسمان
 خطه کویر با دشت های وسیع و بیابان های بی کرانش، همچون صدفی بزرگ، مروارید مردانی را در خود می پروراند که روح بلندشان به عظمت آسمان و قلبشان به فراخی دریاست، آنانی که در ...